top of page

"אמא"! אני כבר אחרי הבר-מצוה/הבת-מצווה, והשיניים שלי עקומות נורא! חייבים ללכת לאורתודונט".

"אמא! למרבית ילדי הכיתה יש טבעות! מדוע לי אין? גם לי יש שיניים עקומות".

"בני/בתי, הגיע הזמן ללכת להיבדק אצל אורתודונט".

משפטים אלו הם דוגמאות מעטות מתוך סיבות רבות, המביאות את הילדים לבדיקה אצל האורתודונט.

למעשה, אילו כל הילדים היו נבדקים בגיל מתאים, בבדיקה שגרתית להערכת מצב הסגר והשיניים, בדיוק כפי שכל הילדים מקבלים חיסון, ניתן היה להקטין משמעותית את הבעיות בשיניים, שרואים בגיל מאוחר יותר.

בדיקה שגרתית של אורתודנט, בגיל 7-9, יכולה לפתור ואולי למנוע חלק מבעיות הקשורות לשיניים ולסביבתן, בנוסף על שיניים עקומות.

טעות רווחת היא הטענה שיישור שיניים עושים כאשר כל השיניים מתחלפות. אם רופא השיניים שלכם, או הסבתא אומרים לכם שיש לחכות עד שכל שיני החלב מתחלפות, תאמרו להם –"לא נכון! ממש לא נכון".

יישור שיניים אפשר לעשות, כאשר לא כל השיניים התחלפו. לעתים אפילו עדיף לעשות כך! 

אורתודונטיה אינה רק יישור שיניים ולסתות.

האורתודונט המומחה, מקבל במהלך לימודיו, כלים המסייעים לו לאבחן מצבים התפתחותיים פתולוגיים, לדוגמה:

נשימת פה, דחיפת לשון, מציצת אצבע, מציצת מוצץ, שיכולים לשבש את ההתפתחות התקינה של כל מערכת השיניים והפנים. כמו כן אפשר לאבחן כבר בגיל צעיר תופעות שיכולות לגרום למשל לאסימטריה בגדילה כמו סגר צלבי – סגר הפוך של השיניים הקדמיות ו/או האחוריות, בליטת יתר של השיניים העליונות ביחס לשיניים התחתונות, אשר יכול לחשוף את הילד/ה לחבלות בשיניים, לקריאות גנאי מחבריו ועוד.

כל המצבים הללו דורשים התערבות בגיל צעיר יחסית כדי להקטין את הבעיה, ואף לרפא אותה, הרבה לפני סיומו של תהליך החלפת השיניים.

תופעות התנהגותיות שונות כמו נשימת פה, או דחיפת לשון, אפשריים לטיפול בגיל צעיר, כאשר בגיל מבוגר יותר הם קשים ביותר לטיפול או אף בלתי אפשריים. כיום, שיתוף פעולה נרחב עם רופאי אף-אוזן-גרון מאפשר לבצע טיפולים המקלים על תיקון ליקויים בסגר, ובשיניים עקומות.

 

הטיפול האורתודונטי הרגיל, נמשך בדרך כלל כשנתיים. אולם יש טיפולים קצרים יותר וכמובן ארוכים יותר.

בסיום הטיפול מקבלים אמצעים לשמירה על התוצאה, קיבוע או קיבועים קבועים המודבקים על הצד הפנימי של השיניים הקדמיות, ופלטות מסוגים שונים לשימור התוצאה.

לפלטה ולהרכבתה יש חשיבות רבה מאוד. אי שימוש בפלטה לאחר סיום הטיפול יכול להביא לכך שהשיניים תחזורנה למצב לא טוב. חייבים לתת לעצם ולרקמות הרכות די זמן להתרגל למצב החדש!  ולעיתים יש להרכיב את הפלטה שנים רבות, כן, שנים רבות מאוד. יש מצבים שבהם לשיניים יש נטייה לשנות את המיקום שלהם לאחר הטיפול.

תוצאת הטיפול תלויה במספר רב של גורמים, בהם:

 • אבחנה נכונה

 • טיפול בגיל מתאים, ובמצב התפתחותי מתאים

 • שיתוף פעולה מלא של המתרפא. שיתוף פעולה פרושו הרכבת המכשירים השונים הניתנים על ידי הרופא על פי הוראותיו.

 • הבנה ותגובה של הרקמות הביולוגיות.

בתנאים רגילים, הפעלת כוח על השיניים גורמת לתזוזתן. אולם, כל אחד מאיתנו מגיב אחרת. חלק מגיב מהר יותר וחלק לאט יותר. לכן, משך הטיפול בכל פרט הוא שונה, והוא תוצאה של מספר גורמים, למשל שיתוף הפעולה והתגובה הביולוגית של הפרט. ללא שיתוף פעולה, לעולם לא תהיינה תוצאות טובות. ככל ששיתוף הפעולה יהיה טוב יותר, כך התוצאות של הטיפול תהיינה טובות יותר, וגם מהירות יותר.

גם צחצוח שיניים הוא חלק משיתוף הפעולה. אם לא נצחצח שיניים הטיפול ישאיר עקבות לא יפים על השיניים.

מידע כללי
למי נועד הטיפול?

טיפול יישור שיניים נועד לפתור בעיות רפואיות, אך בעיקר בעיות אסתטיות. רשימת הבעיות הרפואיות ארוכה, ויש בה: 

 • שיניים לא מסודרות

 • מנשך הפוך

 • בעיות חניכיים ועצם

 • צפיפות שמקשה על צחצוח ונקיון

 • שיניים כלואות

 • בליטה של שיניים עליונות המסכנת אותם בחבלה

 • נשימת פה

 • הרגלים לקויים, כמו מציצת אצבע

 • חוסר ועודף שיניים.

כל אלו ואחרים, שלא מצוינים ברשימה הם בעיות רפואיות הדורשות טיפול אורתודונטי.

נכון, האסתטיקה תופסת מעמד יותר ויותר נכבד וחשוב באוכלוסיה המערבית, ורבים מהפונים לטיפול מחפשים תיקון אסתטי. הדבר אופייני יותר לבני הגיל הבוקר והמבוגר למרפאות, אך גם בהם אנו מוצאים מטופלים שהנימוק הרפואי הוא זה שהביאם לשם.

חיוך יפה הוא נקודת מוצא חברתית להרבה פרמטרים להצלחה. למשל, בראיון לעבודה או ללימודים, חיוך יפה ייתן לך נקודות זכות רבות מאשר אילו החיוך היה מוסתר או עקום.

לכן, "לתת חיוך (יפה) פרושו לתת חיים" הוא משפט המלווה אותנו כל העת.

סוגי הטיפול
טיפול למבוגרים

בשנים האחרונות חל שיפור עצום בתחום האורתודונטיה למבוגרים. בעבר, מבוגרים חששו לעבור יישור שיניים ממגוון סיבות, ובראשן, הבושה להיראות בציבור עם סמכים על השיניים. היום, עם פיתוחם של מכשירים שקופים או בצבע השן, מכשירים המוצבים מאחורי השיניים ובפלטות שקופות, מספר גדל והולך של מבוגרים פונה לממש חלום, ליישר את השיניים וליהנות מחיוך יפה ומושלם ותפקוד נאות.

טיפול לילדים

 

האמונה הרווחת, שיש  לטפל בילדים רק לאחר שכל שיני החלב התחלפו בשיניים קבועות,  היא חסרת בסיס מדעי. למעשה, רצוי להגיע לבדיקה ראשונית כבר בגיל 7. אבחון מוקדם ולעיתים טיפול בגיל הצעיר יכול למנוע טיפול מורכב בעתיד. רק מומחה ליישור שיניים מוסמך לתת מענה לשאלות ההורים לגבי גדילה, התפתחות והרגלים הקשורים למערכות הלעיסה (מציצת אצבע ודחיפת לשון בבליעה ודיבור) והנשימה (נשימת אף לעומת נשימת פה).  קרא עוד...

טיפול לנוער

 

זה הזמן הקלאסי לתחילת טיפול, מכיוון שאז ניתן, עקב גדילה מואצת, לטפל הן בשיניים והן בלסתות, ולסיים את הטיפול בגמר תהליכי הגדילה, מה שיכול להבטיח במרבית המקרים יציבות טובה יותר של תוצאת הטיפול. בנוסף, נוח יותר לעבור טיפול בגיל בו מרבית החברים מטופלים מאשר לדחותו. לכן השילוב של תנאים ביולוגיים וחברתיים בתחילת-אמצע גיל העשרה, הוכיח עצמו במשך השנים ומרבית המתרפאים מטופלים בתקופה זו.

bottom of page